Покушај да дођеш на испит у доброј физичкој форми.
Квалификациони испит траје два сата па је корисно „наспавати се“, колико је то могуће, доћи свеж, одморан и сит.
Пре него што кренеш од куће провери да ли код себе имаш сав потребан прибор и документа (за српски језик – графитна и хемијска оловка, гумица; за математику – оловка, хемијска оловка, гумица, лењир и шестар; оба дана полагања испита мораш да имаш код себе оверену ђачку књижицу са залепљеном фотографијом и уписаном твојом шифром).
Пажљиво слушај упутства; слободно питај како да исправиш погрешно написан одговор.
Пре него што почнеш са решавањем задатака погледај пажљиво цели тест; планирај и распореди време решавања појединачних задатака; прво решавај задатке које најбоље знаш – тако ћеш ојачати самопоуздање.
Пажљиво и до краја прочитај свако питање пре него што означиш одговор; ако те питање збуњује прочитај га поново.
Ако се „блокираш“ одговарајући на неко питање, не размишљај предуго; почни да решаваш нешто друго, током решавања другог задатка твој ум ће и даље тражити одговор.
Обрати пажњу на ситнице и „цаке“
Уколико осетиш напетост или страх застани мало и одмори се. Покушај извесно време да дишеш дубоко и лагано, или замисли неки пријатан и за тебе умирујући призор и задржи га неко време у мислима. Након опуштања настави да решаваш тест.
Остави довољно времена да још једном прегледаш свој рад и провериш да није нешто изостављено. Предај свој рад тек када провериш и исправиш евентуалне грешке и пропусте.